Tüp Mide Ameliyatı İstanbul

  Tüp mide ameliyatı İstanbul, midenin önemli bir bölümünün kesilip çıkarılması ve böylece mide hacminin küçültülmesi amacıyla yapılan, genellikle obezite hastalarına uygulanan bariatrik cerrahi operasyonudur. Obezite, son derece ciddi bir halk sağlığı sorunudur ve günümüzde her sosyoekonomik çevreden, her cinsiyet ve yaştan bireyi etkileyebilmektedir. Obezitenin ilişkili olduğu bazı hastalıklar vardır. Bunlar arasında yeme bozuklukları, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi sorunlar bulunur. Bunlardan bazıları obezitenin ortaya çıkmasında rol oynarken bazıları ise obezitenin bir sonucu olarak karşımıza çıkabilir ve bireyin yaşamını tehdit edecek seviyede tehlikeli olabilir.

  Obezite hastaları, bazı durumlarda diyet yapıyor olmalarına ve düzenli bir spor rutinine sahip olmalarına rağmen kilo vermekte güçlük çekebilirler. Bu yüzden de obezite ilerleyebilir ve bireyin yaşamını tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilir. Bu noktada bariatrik cerrahi operasyonlarına ihtiyaç duyulabilir. Tüp mide ameliyatı da bu operasyonlardan biridir. Tüp mide ameliyatı sayesinde hastalar hızlı bir şekilde kilo verebilir ve obeziteye bağlı gelişebilecek tehlikelerden korunabilirler. Yazımızın devamında ‘’Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Tüp mide ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Tüp mide ameliyatı nedir?’’ ve ‘’Tüp mide ameliyatı neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul tüp mide ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

  Tüp mide ameliyatı, mide hacmini küçültmek, yeniden yapılandırmak ve böylece bireyin gün içerisinde tüketebileceği besin miktarını sınırlandırmak için yapılan operasyondur. Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir kısmı cerrahi yöntemler kullanılarak çıkartılır ve geriye kalan kısma ise bir tüpü veya kılıfı andıran bir şekil verilir. Tüp mide ameliyatı sayesinde obeziteye bağlı gelişen sağlık sorunlarının giderilmesi, bireyin kontrollü ve hızlı bir şekilde kilo vermesi mümkün hale gelir. Tüp mide ameliyatı öncesinde bireyin operasyona uygunluğu, alanında uzman olan doktorlar ve cerrahlar tarafından detaylı olarak değerlendirilmelidir. Ameliyat sonrasında da hastanın birtakım yaşam tarzı değişiklikleri yapması, düzenli doktor kontrollerini aksatmaması önemlidir.

  Tüp Mide Ameliyatı Neden Yapılır?

  Tüp mide ameliyatının üç temel amacı vardır, bunlar:

  • Bireyin mide hacmini küçültmek ve böylece gün içerisinde tüketebileceği maksimum kalori miktarını sınırlandırmak.
  • Bireyin hızlı ve kontrollü bir şekilde kilo vermesini sağlamak ve ideal bir kiloya kavuşmasına yardımcı olmak.
  • Kilo verme sürecini destekleyerek obeziteye bağlı ortaya çıkan tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarını gidermek.

  Tüp mide ameliyatı bu gibi amaçlarla yapılabilir.

  Tüp Mide Ameliyatı İstanbul Kimlere Yapılır?

  Tüp mide ameliyatı 18 ila 65 yaşları arasında bulunan, vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde bulunan hastalara yapılabilir. Bununla birlikte, diğer obezite ameliyatları gibi VKİ’si 35 ila 40’ın arasında olan bireylere de bazı şartlar dahilinde yapılabilir. Bu şartlar arasında bireyin medikal uygulamalar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kilo verememesi ve obeziteye bağlı ciddi sağlık sorunları deneyimliyor olması yer almaktadır. Bu şartlar sağlanıyor olsa bile operasyon öncesinde hastanın genel sağlık durumu çeşitli tıbbi disiplinlerde uzman olan doktorlar tarafından detaylı olarak değerlendirilmelidir.

  Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Tüp mide ameliyatının avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Görece daha basit bir uygulamaya sahiptir.
  • Uzun dönemli komplikasyonları daha azdır.
  • İnce bağırsağa müdahale edilmediği için besinlerin emilimi ve ek gıda alımı (vitamin, mineral vb.) gerekli olmayabilir. (Her operasyon hastaya özel olarak yapılır ve operasyon sonrası süreçte doktorun kişiye özel verdiği öneriler çok önemlidir. Bu yüzden eğer doktorunuz aksini tavsiye ediyorsa mutlaka bu tavsiyelere uymak gerekir.)
  • Özellikle de düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile bireyin hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olabilir.

  Tüp mide ameliyatının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Tüp Mide Ameliyatı İstanbul Riskli Mi?

  Tüp mide ameliyatı, tüm cerrahi ve medikal tedaviler gibi bazı riskler ve komplikasyonlar barındırır. Bu riskler arasında en önemlileri mide dışına sızma meydana gelmesi, kanama ve ameliyata bağlı enfeksiyon gelişimidir. Bahsi geçen risklerin önemli bir kısmı kişiye özel ameliyat planlaması ve cerrahın alacağı bir dizi önlem ile etkili bir şekilde önlenebilir.

  Tüp Mide Ameliyatı İstanbul Ne Kadar Sürer?

  Tüp mide ameliyatı genellikle 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanmış olur. Bununla birlikte operasyonun hazırlanma aşamasına, operasyonun hangi cerrahi teknikle yapıldığına ve kişiye özel ameliyat planlamasına göre tüp mide ameliyatının süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Tüp mide ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Böylece operasyon ağrısız ve konforlu bir şekilde tamamlanır. Tüp mide ameliyatı hem açık hem de kapalı (laparoskopik) cerrahi teknikler ile yapılabilir. Kapalı tüp mide ameliyatı sırasında karın bölgesine açılan ve boyutu 1 santimetrenin altında olan kesiler yardımı ile mideye müdahale edilir. Yani kapalı tüp mide ameliyatı çok daha modern, avantajlı ve güvenli bir tekniktir. Bu yüzden de günümüzde tüp mide ameliyatları genellikle kapalı cerrahi teknikler ile yapılmaktadır.

  Açık ameliyatta ise karın bölgesine açılan kesi çok daha büyüktür. Operasyon sırasında doktor cerrahi olarak midenin önemli bir kısmını çıkarır ve geriye kalan mide dokusuna tüp şeklini verir. İşlemler tamamlandıktan sonra açılan kesiler kapatılır ve ameliyat son bulur.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Tüp mide ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Doktor ve diyetisyen tarafından önerilen beslenme alışkanlıkları edinilmelidir.
  • Düzenli olarak spor yapılmalıdır.
  • Ameliyattan sonraki bir ay boyunca ameliyat bölgesinin zorlanmasına neden olabilecek aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Operasyondan sonraki bir gün boyunca duş alınmamalıdır.
  • Doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • En az bir ay boyunca denize veya havuza girilmemelidir.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

  Tüp mide ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir.

  İstanbul Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul tüp mide ameliyatı fiyatları, ameliyatın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button