Mide Balonu İstanbul

  Mide balonu İstanbul, mideye ameliyatsız ve anestezisiz bir şekilde yerleştirilen ve mide hacminin belli bir kısmını kaplayarak bireyin kilo vermesine yardımcı olan özel bir araçtır. Aşırı kilolar hem beden sağlığını hem de beden görünümünü olumsuz etkileyebilir. Bu da her yaştan ve cinsiyetten bireyin istemediği bir durumdur. Aşırı kilolarından kurtulmak isteyen bireyler düzenli spor yapmayı, sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeyi deneyebilirler. Buna rağmen bazı bireyler kilo vermekte zorlanabilirler. Bu durumda vücut kitle indeksleri ve genel sağlık durumları doğrultusunda çeşitli obezite tedavilerine başvurmaları mümkündür.

  Eğer bireyin vücut kitle indeksi 40’ın üzerindeyse doktorunun da tavsiyesiyle obezite cerrahisine başvurabilir. Ancak bireyin vücut kitle indeksi 40’ın altındaysa (bazı durumlarda 35’in altındaysa) bu kişilere cerrahi obezite tedavileri tavsiye edilmez. Bu durumda ise fazla kilolarından kurtulmak için mide balonu uygulamasına başvurabilirler. Bu uygulama sayesinde, sağlıklı beslen ve düzenli sporun da etkisiyle kolay bir şekilde kilo verebilirler. Yazımızın devamında ‘’Mide balonu nasıl takılır?’’, ‘’Mide balonunun avantajları nelerdir?’’, ‘’Mide balonu ne kadar kalır?’’ ve ‘’Mide balonu nasıl çıkarılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul mide balonu uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Mide Balonu Nedir?

  Mide balonu, mide hacminin belli ölçülerde azaltılması amacıyla endoskopik yöntemler ile mideye yerleştirilen özel bir medikal araçtır. Mide balonu, günümüzde ameliyatsız obezite tedavisi kapsamında gerçekleştirilen en yaygın uygulamadır. Bunun en önemli sebebi mide balonunun görece kolay bir şekilde mideye yerleştirilmesi ve kilo vermeye yardımcı olma konusunda son derece etkili olması yer alır. Mideye yerleştirilen mide balonunun hacmi genellikle 400 ila 700cc civarındadır. Bununla birlikte, mideye yerleştirilirken inik haldedir ve mideye yerleştirildikten sonra sıvı ile veya hava ile doldurulur. Mide balonları genellikle yerleştirildikten 6 ila 12 ay sonra çıkarılırlar. Bu süre kişiden kişiye değişebilir, çıkarılan mide balonu yenisi ile değiştirilebilir.

  Mide Balonu İstanbul Neden Takılır?

  Mide balonu, midede belli bir hacim kaplayabilmesi ve bireyin günlük kalori alımını kısıtlayabilmesi amacıyla mideye yerleştirilir. Mide balonu uygulamasından sonra mide hacmi azaldığı için birey çok daha az besin ile tokluk hissine kavuşabilir. Bu da gün içerisinde aldığı kalori miktarının ideal seviyeleri geçememesine neden olur. Düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile desteklendiğinde mide balonu uygulaması bireyin kolay bir şekilde kilo vermesini sağlar.

  Mide Balonu İstanbul Kimlere Önerilir?

  Mide balonu uygulaması vücut kitle indeksi 30 ila 40 arasında olan bireylere önerilmektedir. Özellikle de obezite olan ancak obezite cerrahisine uygun olmayan hastalara ameliyatsız mide balonu tedavisi tavsiye edilir. Mide balonu uygulaması 18 ila 65 yaşları arasında olan hem erkek hem de kadın hastalara güvenli bir şekilde yapılabilir.

  Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

  Mide balonunun avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ameliyatsız bir şekilde yapılır, dolayısıyla da uygulama aşaması cerrahi kesi içermez.
  • Riskleri ve komplikasyonları çok daha azdır.
  • Konforlu ve görece basit bir endoskopi işlemi ile yapılır.
  • Hastanın kilo vermesine yardımcı olmada son derece etkilidir.
  • Ağır bir anestezi uygulaması gerektirmediği için anesteziye bağlı komplikasyonlar görülmez.
  • Vücut kitle indeksi 40’ın altında olan hastalara da uygulanabilir.

  Mide balonunun avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Mide Balonu İstanbul Tehlikeli Mi?

  Mide balonu İstanbul uygulaması tehlikeli bir işlem değildir. Ancak endoskopi ile yapıldığı için, tüm endoskopik uygulamalar gibi midenin tahriş olma riski mevcuttur. Doktor bu gibi risklerin önlenebilmesi için gerekli tüm önlemleri alacaktır.

  Mide Balonu Ameliyatla Mı Yapılır?

  Mide balonu ameliyat ile yapılmaz, endoskopi ile yapılır. Endoskopi minimal girişimsel bir işlemdir, dolayısıyla da cerrahi kesiler ve benzeri işlemler içermemektedir.

  Mide Balonu Ne Kadar Sürede Takılır?

  Mide balonu takma işlemi genellikle 15 ila 20 dakika kadar sürmektedir. Bununla birlikte uygulamanın süresi çeşitli etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

  Mide Balonu Nasıl Takılır?

  Uygulama sırasında ilk olarak hastaya sedasyon işlemi uygulanır ve hasta uyutulur. Daha sonra ise endoskopi cihazı ile mide ve sindirim sisteminin ilgili bölgeleri değerlendirilir. Ardından da balonun üzerine kayganlaştırıcı jel sürülür ve endoskopi cihazı ile balon mideye yerleştirilir. Mideye yerleştirilen balon şişirilir ve mide balonu uygulaması tamamlanmış olur.

  İstanbul Mide Balonu Fiyatları 2024

  İstanbul mide balonu fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button