Gastrik Bypass İstanbul

  Gastrik bypass İstanbul, mide hacminin ve besin emiliminin azaltılması yolu ile bireyin günlük kalori alımını azaltmak, böylece kilo vermesini kolaylaştırmak amacıyla yapılan özel bir bariatrik cerrahi ameliyatıdır. Obezite, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en sık rastlanılan sağlık sorunlarından biridir. Obezite, genel olarak vücuttaki yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının aşırı miktarda artması olarak tanımlanabilir. Obezite hastası olan bireyler, kiloları arttıkça belli başlı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaya başlayabilirler. Günlük yaşamları, sosyal hayatları, iş ve okul yaşantıları obeziteye bağlı gelişen sorunlardan etkilenmeye başlayabilir. Böylece obezite bireyin yalnızca vücut sağlığını değil aynı zamanda psikolojini ve kariyerini de ciddi ölçüde olumsuz etkiler. Gastrik bypass olarak bilinen cerrahi operasyon sayesinde mide hacminin önemli bir kısmı bypass edilebilir ve böylece bireyin gün içerisinde alabileceği kalori miktarı sınırlandırılabilir. Buna ek olarak ince bağırsağın besin emme kapasitesi de sınırlandırılabilir. Böylece birey hızlı bir şekilde kilo verebilir ve obeziteye bağlı gelişen sağlık sorunlarından kurtulabilir. Yazımızın devamında ‘’Gastrik bypass nasıl yapılır?’’, ‘’Gastrik bypass ne kadar sürer?’’, ‘’Gastrik bypass sonrası dikkat edilmeli gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Gastrik bypass neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul gastrik bypass hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Gastrik Bypass Nedir?

  Gastrik bypass, bireyin sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlamak ve obeziteyi tedavi etmek amacıyla yapılan cerrahi tedavidir. Bu cerrahi operasyon, midenin hacmini küçültmek ve tüketilen besinlerin bağırsak sistemi tarafından daha az emilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilir.

  Böylece bireyin tükettiği kalori miktarı sınırlanmış, tüketilen kalorilerin emilimi de azaltılmış olur. Gastrik bypass sayesinde birey çok daha kolay ve hızlı bir şekilde kilo vererek obeziteye bağlı gelişebilen risklerden kurtulabilir. Gastrik bypass ameliyatı, obezite ile ilişkisi olan tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Uygulama öncesinde ve sonrasında, bir doktor tarafından hastanın düzenli takibi yapılmalıdır. Bu takip kapsamında bireyin yaşam tarzı düzenlenmeli, beslenme alışkanlıkları planlanmalıdır. Ayrıca bireyin düzenli olarak spor yapması, sağlıklı bir egzersiz rutinine sahip olması da gereklidir.

  Gastrik Bypass İstanbul Neden Yapılır?

  Gastrik bypass genel olarak üç temel amaç doğrultusunda yapılmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi mide hacmini küçültmek ve bireyin gün içerisinde tüketebileceği besin miktarını sınırlandırmaktır. İkinci amaç, tüketilen besinlerin ince bağırsak tarafından emilme kapasitelerini azaltmak ve gün içerisinde metabolizmaya karışan kalori miktarını düşürmektir. Üçüncü ve en önemli amaç ise bahsi geçen ilk iki amaç sayesinde bireyin hızlı ve kontrollü bir şekilde kilo vermesini sağlamaktır.

  Gastrik Bypass İstanbul Kimlere Önerilir?

  Gastrik bypass ameliyatı genellikle vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve genel sağlık durumu operasyona uygun olan bireylere önerilmektedir. Bununla birlikte eğer bireyin vücut kitle indeksi 35 ila 40 arasındaysa ancak obeziteye bağlı olarak tip 2 diyabet, hipertansiyon veya uyku apnesi gibi sorunlar yaşıyorsa bu kişilere de gastrik bypass uygulanabilir. Elbette bu süreçte doktor, hastasını detaylı olarak değerlendirir ve operasyonun uygunluğuna karar verir.

  Gastrik Bypass Tehlikeli Mi?

  Gastrik bypass genel olarak tehlikeli kabul edilmese de çeşitli riskler barındıran bir operasyondur. Bu risklerin başında operasyona bağlı enfeksiyon gelişimi, ayak ve akciğerlerde pıhtı oluşumu yer alır. Aynı şekilde bazı kişilerde ikincil bir ameliyata yani revizyon cerrahisi olarak bilinen operasyona ihtiyaç duyulabilir.

  Gastrik Bypass Mı Tüp Mide Mi?

  Hem gastrik bypassın hem de tüp mide ameliyatının kendilerine özel birkaç avantajı bulunmaktadır. Gastrik bypassın en önemli avantajı operasyonun geri alınabilir olmasıdır. Tüp mide ameliyatının en önemli avantajı ise daha az komplikasyona sahip olması ve görece daha basit şekilde uygulanmasıdır. Tedavi öncesinde hasta doktorunun da önerileri doğrultusunda her iki operasyonu da dikkatli bir şekilde incelemeli ve uzman görüşü dahilinde kararını vermelidir. Tüp mide ameliyatı hakkında detaylı bilgi için sitemizdeki içeriği inceleyebilirsiniz.

  Gastrik Bypass Avantajları Nelerdir?

  Gastrik bypassın en önemli avantajı, daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi geri dönüşümü mümkün olan bir operasyon olmasıdır. Midede kalıcı bir form değişikliği olmadığı için ileride bir operasyon ile sindirim sisteminin ilgili bölgeleri eski yapılarına kavuşabilirler. Bir diğer avantajı ise fazla kiloların %50’sinin kaybedilmesine olanak sağlamasıdır.

  Gastrik Bypass İstanbul Ne Kadar Sürer?

  Gastrik bypass ameliyatı genellikle 1 ila 3 saat kadar sürmektedir. Ancak anestezinin türüne, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre gastrik bypass ameliyatı süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Mini gastrik bypass genellikle daha kısa sürer.

  Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

  Gastrik bypass, operasyonu sırasında ilk olarak hastaya anestezi işlemi uygulanır. Böylece hasta ameliyat sırasında ağrı hissetmez. Bu operasyon açık veya kapalı cerrahi teknikler ile yapılabilir. Kapalı cerrahi teknikler ile yapılan operasyon genellikle daha az komplikasyona sahiptir ve daha hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Her iki operasyon tekniğinde de cerrah hem midenin önemli bir kısmını hem de 12 parmak bağırsağını bypass eder. Böylece besinlerin toplandığı mide hacmi önemli bir miktarda azalmış olur, aynı şekilde besin emiliminin gerçekleştiği alan da sınırlanır. Operasyon sonrasında hastanın birkaç gün boyunca hastanede misafir edilmesi gerekir.

  İstanbul Gastrik Bypass Fiyatları 2024

  İstanbul gastrik bypass fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button