Yutulabilir Mide Balonu İstanbul

  Yutulabilir mide balonu İstanbul, herhangi bir endoskopik müdahaleye gerek kalmadan, anestezisiz bir şekilde gerçekleştirilen, özel bir mide balonu uygulamasıdır. Klasik mide balonu uygulaması sırasında öncelikle hastalara sedasyon işlemi uygulanır. Daha sonra ise endoskopi yolu ile mideye özel bir balon yerleştirilir ve bu balonun midede belli bir hacim kaplaması sağlanır. Böylece mide hacmi sınırlandırılır, bireyin tüketebileceği besin miktarı kısıtlanmış olur. Aynı zamanda birey çok daha az besin tüketerek doygunluk hissine ulaşabilir. Böylece fazla kilolarından spor ve diyetin de yardımı ile hızlı bir şekilde kurtulabilir.

  Yutulabilir mide balonu ise çok daha modern, risksiz ve konforlu bir uygulama şemasına sahiptir. Yutulabilir mide balonu uygulaması sırasında hastaya sedasyon yapılmasına gerek kalmaz, endoskopi işlemi gerçekleştirilmez, uygulama son derece konforlu ve hızlı bir şekilde tamamlanır. Bu da yutulabilir mide balonunu, klasik mide balonu uygulamasına kıyasla çok daha avantajlı kılar. Yazımızın devamında ‘’Yutulabilir mide balonu nasıl takılır?’’, ‘’Yutulabilir mide balonunun avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Yutulabilir mide balonu kimlere önerilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul yutulabilir mide balonu hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

  Yutulabilir mide balonu, herhangi bir tıbbi işleme gerek kalmadan mideye yerleştirilebilen ve obezitenin tedavisinde kullanılan, son derece gelişmiş bir tıbbi araçtır. Yutulabilir mide balonu, klasik mide balonunun (gastrik balon) aksine endoskopiye ihtiyaç duyulmadan mideye yerleştirilir. Dolayısıyla da sedasyon gibi ek işlemler gerektirmez. Bu yüzden de günümüzde git gide daha da fazla tercih edilen bir ameliyatsız obezite tedavisi haline gelmektedir.

  Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

  Yutulabilir mide balonu şu gibi amaçlarla takılır:

  • İlgili balonun mide hacminin belli bir kısmını doldurmak ve bireyin gün içerisinde tüketebileceği maksimumum gıda miktarını azaltmak.
  • Bireyin görece hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmak.
  • Bireyin çok daha az besin ile doygunluk hissine ulaşmasını sağlamak.

  Yutulabilir mide balonu bu gibi amaçlarla takılmaktadır.

  Yutulabilir Mide Balonu İstanbul Kimlere Önerilir?

  Yutulabilir mide balonu İstanbul vücut kitle indeksi 27’nin üzerinde, 40’ın ise altında olan bireylere takılmaktadır. Bu uygulama, 18 ila 55 yaşları arasında olan hastalara yapılabilir. Uygulama öncesinde hastanın genel sağlık durumu detaylı olarak değerlendirilir.

  Yutulabilir Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

  Yutulabilir mide balonunun avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Yan etkileri son derece az ve sınırlıdır.
  • Hızlı bir şekilde uygulanır.
  • Uygulamadan hemen sonra günlük yaşama dönülebilir.
  • Endoskopiye ihtiyaç duyulmadan yapılır.
  • Herhangi bir anestezi veya sedasyon işlemi gerektirmez.
  • Yutulabilir mide balonu bir süre sonra kendi kendine iner, alınması için herhangi bir işleme gerek yoktur.
  • Cerrahiye gerek duyulmadan yapılır.
  • Son derece kolay bir şekilde uygulanır, uygulama süreci konforludur.

  Yutulabilir mide balonunun avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

  Yutulabilir Mide Balonu İstanbul Ne İşe Yarar?

  Yutulabilir mide balonu, şişirildiğinde yaklaşık 500ml hacme sahip olur. Yani mideye yerleştirildikten ve şişirildikten sonra mide hacminin önemli bir kısmını doldurur. Bu sayede bireyler çok daha az besin tüketerek doygunluk hissine ulaşabilir, daha fazla yemek yemek istemezler. Bu da düzenli spor ve sağlıklı beslenme ile birlikte bireyin hızlı bir şekilde kilo vermesini, obeziteden ve obeziteye bağlı gelişebilecek risklerden kurtulmasını sağlar. 

  Yutulabilir Mide Balonu İstanbul Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

  Yutulabilir mide balonunun riskleri yok denecek kadar azdır ve tehlikeli bir uygulama olarak kabul edilmemektedir. Yutulabilir mide balonuna bağlı olarak uygulama sonrasında karında geçici bir rahatsızlık hissi hissedilebilir.

  Yutulabilir Mide Balonu Ne Kadar Sürede Takılır?

  Yutulabilir mide balonu genellikle 15 ila 20 dakikalık bir işlem ile mideye yerleştirilir. Uygulamanın süresi kişiden kişiye değişebilse de tüm işlemler genellikle 30 dakikadan daha kısa bir sürede tamamlanmış olur.

  Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Takılır?

  Yutulabilir mide balonu küçük bir kapsülün içerisindedir. Bu kapsül bir bardak su ile yutulur. Daha sonra ise kapsül üzerinde yer alan özel bir bağlantı aparatı yardımı ile şişirilir ve uygulama tamamlanmış olur. Şişirme işlemi tamamlandıktan sonra yutulabilir mide balonunun ideal bir konuma sahip olduğunu teyit etmek için röntgen çekimi yapılabilir.

  Yutulabilir Mide Balonu Ne Kadar Süre Kalır?

  Yutulabilir mide balonu genellikle 4 ay kadar midede kalır. Bu süreçte bireyin 10 ila 25 kilo kadar vermesi beklenir. Daha sonrasında talep dahilinde ve doktorun da onayı ile uygulama tekrarlanabilir.

  Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

  Yutulabilir mide balonunu çıkarmak için ek bir prosedüre gerek yoktur. Balonun üzerinde bulunan bağlantı noktası zaman içerisinde erir ve yutulabilir mide balonu yavaşça hacmini kaybeder. Hacmini kaybeden balon bağırsaklardan geçer ve dışkı yolu ile dışarı atılır.

  Yutulabilir Mide Balonu Markaları Nelerdir?

  Yutulabilir mide balonu markaları arasında en çok tercih edileni allurion (elipse) marka mide balonlarıdır. Bu balonlar mide dokusu veya mide sıvısı ile etkileşime girmeyen, oldukça dayanıklı bir malzemeden yapılırlar ve yapılma amaçlarını son derece başarılı bir şekilde yerine getirirler.

  İstanbul Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları 2024

  İstanbul yutulabilir mide balonu fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button