Mide Botoksu İstanbul

  Mide botoksu İstanbul, mide kaslarının geçici olarak gevşetilmesi, yemek yeme kapasitesinin azaltılması ve açlık hissine yol açan hormonların görece daha az salgılanması amacıyla yapılan bir uygulamadır. İnsan bedeni, yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için dışarıdan besin almak zorundur. Dışarıdan alınan besinler, ağız, mide ve incebağırsak yardımı ile sindirilirler. Daha pek çok organ ve dokunun bu sindirim faaliyetinde son derece önemli görevleri vardır. Ancak sindirim işlemi genel olarak midenin sorumluluğundadır. Mide salgıladığı asitler ve benzeri sıvılar sayesinde besin öğelerinin yapı taşlarına ayrılmasını sağlar. Daha sonra ise bu besin öğeleri ince bağırsaktan emilir.

  Mide botoksu, midenin faaliyetlerini belli ölçüde yavaşlatabilir, böylece sindirim faaliyeti daha uzun sürebilir, bireyin yemek yeme kapasitesi azaltılabilir. Bahsi geçen kazanımlar mide botoksu ile geçici olarak edinilir. Çünkü tüm botoks uygulamaları gibi mide botoksunun da etkileri genellikle 4 ila 6 ay içerisinde kendiliğinden kaybolur. İsteyen bireyler, doktorlarının da önerisiyle belli bir süre sonra mide botoksunu tekrar yaptırabilirler. Yazımızın devamında ‘’Mide botoksu ne kadar sürer?’’, ‘’Mide botoksu riskli bir uygulamadır?’’, ‘’Mide botoksu yaptıranlar kaç kilo verirler?’’ ve ‘’Mide botoksu nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul mide botoksu uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Mide Botoksu Nedir?

  Mide botoksu, endoskopi yolu ile mide kaslarına botoks sıvısı verilmesi ve böylece mide kası aktivitesinin yavaşlatılması ile mümkün olan bir obezite tedavisidir. Mide botoksu ameliyatsız bir şekilde yapılması, komplikasyonlarının sınırlı olması, iyileşme sürecinin hızlı olması ve kilo vermeye yardımcı olma konusunda etkili olması gibi nedenlerden oldukça avantajlı bir uygulamadır. Mide botoksu sırasında, obezite cerrahisinde yapılanın aksine mide ve sindirim sisteminin geri kalanı üzerinde kalıcı değişimler yapılmaz. Bu yüzden de mide botoksu, mide balonu veya yutulabilir mide balonu ile birlikte en çok tercih edilen ameliyatsız obezite tedavilerinden biridir.

  Mide Botoksu Neden Yapılır?

  Mide botoksu şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Bireyin kilo verme sürecini desteklemek.
  • Bireyin gün içerisinde alabileceği kalori miktarını sınırlandırmak.
  • Bireyin çok daha çabuk doymasını ve daha az acıkmasını sağlamak.

  Mide botoksu bahsi geçen amaçlar doğrultusunda yapılabilmektedir.

  Mide Botoksu Kimlere Önerilir?

  Mide botoksu, yalnızca spor veya diyetle zayıflamakta zorlanan bireylere önerilir. Bununla birlikte obezite cerrahileri için bireyin vücut kitle indeksinin 40 veya 40’ın üzerinde olması gerekir. Aksi takdirde obezite cerrahisi yapılması önerilmez. Bu yüzden bahsi geçen kriterlere uymayan aşırı kilolu bireylere mide botoksu gibi ameliyatsız obezite tedavileri önerilebilir.

  Mide Botoksu Tehlikeli Mi?

  Mide botoksu tehlikeli bir uygulama değildir. Ancak mide botoksuna bağlı olarak şu gibi komplikasyonlar meydana gelebilmektedir:

  • Mide ağrısı.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • İshal.
  • Hazımsızlık.

  Mide botoksunun yan etkileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen yan etkiler geçicidir, uygulamadan bir süre sonra önemli bir kısmı kaybolacaktır.

  Mide Botoksu Avantajları Nelerdir?

  Mide botoksunun avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hızlı bir şekilde uygulanır.
  • Ameliyat gerektirmeden yapılır.
  • İyileşme süreci basittir, hasta uygulamadan sonra günlük yaşamına dönebilir.
  • İş ve okul hayatının aksamasına gerek kalmaz.
  • Komplikasyonları sınırlıdır.
  • Kalıcılık süresi az olduğu için hayat boyu etkileri görülmez.

  Mide botoksunun avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Mide Botoksu Kalıcı Mı?

  Mide botoksu kalıcı bir uygulama değildir. Uygulamanın etkileri diğer botoks uygulamalarında olduğu gibi 4 ila 6 ay ile sınırlıdır. Daha sonrasında hastalar doktorlarının da tavsiyesi bu yönde ise mide botoksunu tekrar yaptırabilirler.

  Mide Botoksu Ne Kadar Sürer?

  Mide botoksu genellikle 15 ila 20 dakika içerisinde yapılır. Uygulama süreci ağrısızdır. Bununla birlikte uygulama nadiren de olsa 30 dakikaya kadar uzayabilir.

  Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

  Mide botoksu endoskopi yolu ile yapılmaktadır. Bu yüzden karın bölgesine kesi uygulanmasına veya ciddi bir anestezi işlemine gerek yoktur. Hastaya sedasyon yapılması yeterli olabilmektedir. Sedasyon işleminden sonra endoskopi cihazı ile ağızdan girilir ve mideye ulaşılır. Daha sonra ise mide kasının belirlenen bölgesine botoks sıvısı enjekte edilir. Tedavi sonrasında hastanın uygun bir beslenme alışkanlığı edinmesi, diyetine uyması ve düzenli olarak spor yapması gerekir. Aksi takdirde mide botoksunun etkileri minimal seviyelerde kalacaktır ve birey istediği düzeyde kilo veremeyecektir.

  İstanbul Mide Botoksu Fiyatları 2024

  İstanbul mide botoksu fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button