Obezite Cerrahisi İstanbul

  Obezite cerrahisi İstanbul, diyet ve spor ile hedeflenen miktarda kilo veremeyen bireylerin; sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilmesi, obeziteye bağlı gelişebilecek risklerin önlenmesi için yapılan operasyonlardır. Obezite cerrahisi bariatrik cerrahi olarak da bilinmektedir. Obezite, her yaştan ve cinsiyetten bireyi etkileyebilen, son derece ciddi bir sağlık sorunudur. Obezitenin ortaya çıkmasında, sosyokültürel etmenler, fiziksel aktivitenin yetersiz olması, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, gelir seviyesi, eğitim düzeyi, sahip olunan metabolizma hastalıkları ve daha pek çok etmenin rolü vardır.

  Çeşitli tıbbi otoritelere göre VKİ(vücut kitle indeksi) 30 ve 30’un üzerinde olan bireyler obeziteli olarak kabul edilir. 40’ın üzerinde olan bireylere (bazı durumlarda 35’in üzerinde) ise obezite cerrahisi kapsamında çeşitli operasyonlar yapılabilir. Bu operasyonlar arasında mide küçültme, tüp mide ameliyatı ve gastrik pybass gibi ameliyatlar bulunmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Obezite cerrahisi neden yapılır?’’, ‘’Obezite cerrahisi nasıl yapılır?’’, ‘’Obezite cerrahisi kimlere önerilir?’’ ve ‘’Obezite cerrahisi tehlikeli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul obezite cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Obezite Cerrahisi Nedir?

  Obezite cerrahisi, aşırı kilolu veya obez bireylerde kilo kaybını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi operasyonları kapsamaktadır. Obezite cerrahisi kapsamında yapılan cerrahi operasyonlar, kilo kaybını hızlandırmak ve obezite ile ilişkili sağlık sorunlarını ve hastalıkları azaltmak veya bu hastalıkları ortadan kaldırmak için yapılırlar. Obezite cerrahisi tıp dilinde bariatrik cerrahi olarak da isimlendirilmektedir. Obezite cerrahisinin en temel amacı, kilo kaybını artırmak, hızlandırmak ve bu kilo kaybının sürdürülebilir olmasını, dolayısıyla da bireyin sağlıklı bir kiloya ulaşana kadar devam etmesini sağlamaktır. Bu cerrahi işlemler genellikle vücut kitle indeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olan veya VKİ’si 35 üzerinde olan ve bununla birlikte obezite ile ilişkili sağlık sorunlarına sahip olan bireylere tavsiye edilmektedir.

  Obezite Cerrahisi İstanbul Neden Yapılır?

  Obezite cerrahisi, medikal uygulamaların ve yaşam tarzı değişikliklerinin yetersiz kaldığı durumlarda, bireyin sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Aynı şekilde obezite cerrahisinin bir diğer önemli amacı ise obeziteye bağlı ortaya çıkan yüksek kolesterol, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi sorunları gidermektir. Çünkü bahsi geçen her üç sağlık sorunu da potansiyel olarak bireyin yaşamını tehdit edebilir. Bunların obeziteye bağlı gelişebilecek tehlikelerden yalnızca birkaçı olduğunu unutmamak gerekir.

  Obezite Cerrahisi Kimlere Yapılır?

  Obezite cerrahisi İstanbul için en temel şart bireyin vücut kitle indeksinin (VKİ) 40’ın üzerinde olmasıdır. Vücut kitle indeksi 40’ın altında olan bireylerle öncelikle medikal yollu, radikal yaşam tarzı değişiklikleri içeren uygulamaları denemeleri tavsiye edilir. Eğer bireyin vücut kitle indeksi 35 ila 40 arasındaysa, bahsi geçen medikal çözümler işe yaramadıysa ve bireyde yüksek kolesterol, kalp hastalığı riski, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi rahatsızlıklar mevcutsa obezite cerrahisi yapılabilir.

  Obezite Cerrahisi İstanbul Kapsamında Neler Yapılır?

  Obezite cerrahisi kapsamında farklı operasyonlar yapılabilir. Bu operasyonlar sırasında genel olarak şu iki şey yapılır:

  • Bireyin mide hacmini küçültmek. Mide hacminin küçültülmesi sayesinde bireyin gün içerisinde tüketebileceği besin miktarı kesin olarak sınırlandırılmış olur. Böylece birey ihtiyaç duyduğundan daha fazla besin tüketemez.
  • Gün içerisinde alınan ve mide tarafından sindirilen besinlerin, ince bağırsaktan emilip kana karışması sınırlandırılabilir. İnce bağırsağın bir kısmının bypass edilmesi ile birlikte emilen ve kana karışan kalori miktarı sınırlandırılmış olur.

  Bahsi geçen kazanımlar sayesinde birey kontrollü ve hızlı bir şekilde kilo verebilir.

  Obezite Cerrahisi İstanbul Riskleri Nelerdir?

  Obezite cerrahisinin riskleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ameliyata bağlı enfeksiyon.
  • Revizyon cerrahisi gereksinimi.
  • Anesteziye bağlı gelişebilecek sorunlar.
  • Karın boşluğuna sızma gerçekleşmesi.
  • Ayaklarda ve akciğerde pıhtı oluşumu.

  Obezite cerrahisinin komplikasyonlarından bazıları bu şekilde sıralanabilir. Hasta ameliyat olmaya karar vermeden önce bu komplikasyonlar hakkında detaylı olarak bilgi edinmelidir.

  Obezite Cerrahisi İstanbul Ne Kadar Sürer?

  Obezite cerrahisinin süresi, obezite cerrahisi kapsamında yapılan uygulamanın türüne, kişiye özel ameliyat planlamasına, anestezi uygulamasının türüne ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Operasyon genelde 1 saat kadar sürer, operasyona hazırlık süreciyle birlikte bu süre 2 saate kadar uzayabilir.

  Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılır?

  Obezite cerrahisi farklı anestezi uygulamaları ile yapılabilir. Anestezi uygulamasının türünden bağımsız olarak birey operasyon sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duymaz. Obezite cerrahisi kapsamında yapılan operasyonlar laparoskopik yani kapalı cerrahi ile veya açık cerrahi yöntemler ile yapılabilirler. Obezite cerrahisi kapsamında mide hacmini küçültmek için midenin bir kısmı alınabilir. Gastrik bypass ameliyatlarında ise mideden doku alınmasa bile midenin ve ince bağırsağın önemli bir kısmı bypass edilerek mide hacmi küçültülebilir. Obezite cerrahilerinden sonra yaşam tarzı değişikliklerini yerine getirmek, sağlıklı beslenmek, doktor kontrollerini aksatmamak ve düzenli spor yapmak son derece önemlidir.

  İstanbul Obezite Cerrahisi Fiyatları 2024

  İstanbul obezite cerrahisi fiyatları, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button