Endoskopi İstanbul

  Endoskopi İstanbul, sindirim sistemi organlarının incelenmesine, bu organları ilgilendiren hastalıkların teşhis edilmesine ve gerektiğinde ise endoskopik yollarla tedavi edilmesine olanak sağlayan bir uygulamadır. Endoskopinin iki türü vardır. Bunlardan ilki kalın bağırsağın incelenmesi ve kalın bağırsağı ilgilendiren hastalıkların teşhis edilmesi amacıyla yapılan kolonoskopi uygulamasıdır. Diğeri ise yemek borusunun, midenin ve incebağırsağın incelenmesi amacıyla yapılan gastroskopi uygulamasıdır. Gastroskopi uygulaması sayesinde bahsi geçen bölgelerde meydana gelen lezyonlar incelenebilir, bu bölgeleri ilgilendiren şikayetlerin kaynakları araştırılabilir ve böylece sindirim sistemi hastalıkları teşhis edilebilir. Yapılan incelemeler sayesinde de detayları tamamen hastaya özel olarak planlanan tedavi çalışmaları gerçekleştirilebilir.

  Bahsi geçen her iki uygulama da aslında bir endoskopi uygulamasıdır. Ancak günümüzde hastaların pek çoğu gastroskopiyi endoskopi uygulaması şeklinde bilirken, kolonoskopinin ise farklı bir uygulama olduğunu düşünmektedir. Bu yazımızda endoskopi uygulamasından bahsederken aslında gastroskopi uygulamasının nasıl yapıldığından, ne kadar sürdüğünden ve neden yapıldığından bahsedeceğiz. Kolonoskopi uygulaması hakkında bilgi almak isteyen bireyler sitemizde bulunan kolonoskopi isimli içeriğimizi inceleyebilirler. Yazımızın devamında ‘’Endoskopi öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’, ‘’Endoskopi kimlere yapılır?’’, ‘’Endoskopi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Endoskopi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul endoskopi uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Endoskopi Nedir?

  Endoskopi, üzerinde ışık kaynağı ve kamera bulunan özel bir tüp yardımı ile sindirim sisteminin görüntülenmesine ve bu sistemi ilgilendiren hastalıkların araştırılmasına olanak sağlayan, özel bir uygulamadır. Endoskopi uygulaması yalnızca teşhis amacıyla değil tedavi amacıyla da yapılabilmektedir. Hatta bazen mide balonu uygulamalarını gerçekleştirmek veya mide botoksu yapmak için de endoskopi uygulamasından faydalanılabilir. Endoskopi uygulaması, genellikle yarım saatten kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Uygulama sürecinin hasta için konforlu olabilmesi adına gerekli önlemler doktor tarafından alınır.

  Endoskopi İstanbul Neden Yapılır?

  Endoskopi şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Sindirim sistemini ilgilendiren ancak nedeni bilinmeyen şikayetleri incelemek.
  • Mide poliplerini tespit etmek ve gerektiğinde polipleri almak.
  • Mide kanaması gibi ciddi şikayetleri tespit etmek, bu şikayetlere yönelik tedaviler gerçekleştirmek.
  • Mide balonunun mideye güvenli bir şekilde yerleştirilmesini sağlamak.
  • Mide botoksu işlemini güvenli bir şekilde uygulamak.

  Endoskopi uygulaması bahsi geçen nedenlerden yapılabilir.

  Endoskopi Kimlere Önerilir?

  Endoskopi uygulaması, sindirim sistemi ile ilgili şikayetleri olan, kusmuğunda pembe renkli veya sindirilmiş kan bulunan, nedeni bilinmeyen karın ağrıları deneyimleyen, reflü veya gastrit gibi hastalıklara sahip olan bireylere yapılabilir. Bu uygulama için genel bir yaş sınırlandırması bulunmaz, doktor tarafından gerek görüldüğü takdirde herkese yapılabilir.

  Endoskopi İstanbul Tehlikeli Mi?

  Endoskopi uygulaması oldukça güvenli bir uygulamadır. Bu uygulamaya bağlı olarak nadiren de olsa sindirim sisteminin ilgili bölgelerinde yırtılma ve kanama görülebilir. Ancak endoskopiye bağlı gelişebilecek riskler 2000’de 1 dolaylarındadır. Bu yüzden doktorunuz endoskopi yapılması gerektiğini sizinle paylaştığında sağlığınız için bu uygulamadan kaçınmamanız tavsiye edilir. Çünkü mide kanaması gibi hastalıklar, tartışmasız bir şekilde endoskopiden onlarca kat daha tehlikelidir.

  Endoskopi Ağrılı Mı?

  Endoskopi ağrılı bir uygulama değildir. Çünkü uygulama öncesinde hastaya sedasyon uygulanır. Gerektiğinde anestezi işlemi de yapılabilir. Böylece uygulama boyunca hasta ağrı veya rahatsızlık hissi duymaz. Uygulamadan sonra ise hafif bir sersemlik hissi deneyimleyebilir, bu yüzden mümkünse hastaneden bir refakatçi ile ayrılması tavsiye edilir.

  Endoskopi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Endoskopi öncesinde hastanın, kolonoskopide olduğu gibi ciddi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Yalnızca endoskopiden yaklaşık 6 ila 8 saat öncesinde yemek yemenin bırakılması yeterli olacaktır.

  Endoskopi İstanbul Ne Kadar Sürer?

  Endoskopi uygulaması genellikle 30 dakikadan kısa bir sürede tamamlanmış olur. Genellikle 15 dakikada tamamlanan bu uygulama, bazı durumlarda 30 dakikaya kadar uzayabilmektedir.

  Endoskopi Nasıl Yapılır?

  Endoskopi uygulaması sırasında ilk olarak hastaya sedasyon yapılır. Daha sonra ise hastaya uygun bir pozisyon verilir. Endoskopi cihazının üzerinde kamera ve ışık kaynağı bulunan tüpüne kayganlaştırıcı bir sıvı sürülür. Bu tüp ağız yolu ile önce yemek borusuna daha sonra ise mideye iletilir. Bu noktada doktor, uygulamanın yapılma amacına göre sindirim sisteminin ilgili bölgelerini inceler. Gerektiğinde polip gibi yapıların alınması için işlemler gerçekleştirilir. Endoskopi tamamlandıktan sonra doktorunuz elde ettiği veriler hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

  İstanbul Endoskopi Fiyatları 2024

  İstanbul endoskopi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button