Obezite Tedavisi İstanbul

  Obezite tedavisi İstanbul, obezite hastalarının sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermelerini sağlamak, obeziteye bağlı gelişebilecek sağlık risklerini ve yeniden kilo almalarını önlemek amacıyla yapılan cerrahi veya medikal tedavilerdir. Obezite, son derece yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle de günümüzde, beslenme alışkanlıklarımızın toplu bir şekilde değişmesiyle birlikte her yaştan birey obezite açısından riskli bir konumdadır. Obezitenin ortaya çıkmasında pek çok etmen rol oynar, bu etmenlerin bazıları genetik bazıları ise çevresel temellidir. Obezite hastaları, bazı durumlarda aldıkları kiloları vermekte zorlanabilirler.

  Diyet ve spor yapıyor olmalarına rağmen kilolarında istenilen değişimler meydana gelmeyebilir. Bu durumda mutlaka bir doktor ile görüşmeleri ve tedavi seçeneklerini gözden geçirmeleri önerilir. Çünkü obezite, özellikle de ilerleyen dönemlerde bireyin genel sağlığını ciddi yönde tehdit edebilmektedir. Obezite tedavisi kapsamında mide botoksu ve mide balonu gibi medikal; tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass gibi cerrahi uygulamalar gerçekleştirilebilir. Yazımızın devamında ‘’Obezite tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Obezite tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Obezite tedavisi kimlere önerilir?’’ ve ‘’Obezite tedavisi yöntemleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul obezite tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Obezite Tedavisi Nedir?

  Obezite tedavisi genellikle kilo kaybını hızlandırmayı sağlayan medikal ve cerrahi prosedürler içerir, böylece sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeyi ve obezite ile ilişkili sağlık risklerini azaltmayı amaçlar.

  Obezite Tedavisi İstanbul Neden Yapılır?

  Obezite tedavisi şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Bireyin günlük kalori alım miktarını sınırlamak ve daha fazla kilo almasını önlemek.
  • Bireyin sağlıksız beslenme alışkanlıklarından kurtulmasını sağlamak, düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesine yardımcı olmak.
  • Bireyin bedenine ve genel sağlık durumuna uygun, sağlıklı bir spor rutini edinmesine yardımcı olmak.
  • Bireyin sağlıklı ve görece daha kolay bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmak.
  • Obezite ve aşırı kilolara bağlı gelişebilecek sağlık risklerini önlemek.

  Obezite tedavisi bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir. Bu amaçlar doğrultusunda medikal veya cerrahi tedaviler gerçekleştirilebilir.

  Obezite Nedir?

  Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi ile karakterize olan, günümüzde sıklıkla rastlanılan bir sağlık durumudur. Obezitenin çeşitli sağlık sorunlarıyla direkt veya dolaylı bir ilişkisi vardır. Bu sağlık sorunları arasında tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, uyku apnesi ve eklem problemleri yer almaktadır. Obezitenin tedavisi kapsamında çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri, diyet ve egzersiz planlamaları ve cerrahi operasyonlar gerçekleştirilebilir.

  Obezite, tüm dünyada sık rastlanılan bir sağlık sorunu olup, birçok ülkede artan bir yaygınlığa sahiptir. Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak, obezite riskini azaltmada son derece önemlidir.

  Bireyin obez olup olmadığını değerlendirmek için genellikle vücut kitle indeksi (VKİ) adı verilen özel bir ölçüt kullanılmaktadır. VKİ, boy, kilo ve cinsiyet gibi değişkenleri içeren özel bir formül kullanılarak hesaplanmaktadır.

  VKİ ölçütüne göre

  • 20 ve altı olan bireyler zayıf kabul edilir,
  • 20-24.9 bireyler normal kilolu,
  • 25-29.9 olan bireyler fazla kilolu,
  • 30-34.9 olan bireyler obez (I. derece),
  • 35-39.9 olan bireyler obez (II. derece),
  • 40 ve üzeri olan bireyler ise aşırı obez (III. derece veya morbid obezite) kabul edilir.

  Obezite Neden Olur?

  Obezite nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, ihtiyaç duyulandan daha fazla beslenmek ve kalori almak.
  • Hareketsiz bir yaşam sürmek, düzenli spor yapmamak.
  • Önerilmeyen bir yaşam tarzı edinmiş olmak.
  • Hormonal sorunlar, hormon bozukluğu.
  • Tip 2 diyabet gibi problemler.
  • Depresyon, yeme bozuklukları ve benzeri psikolojik sorunlar.

  Obezite bu gibi etmenler sonucu ortaya çıkabilmektedir.

  Obezite Tedavisi İstanbul Var Mı?

  Obezite günümüzde hem cerrahi hem de medikal uygulamalar ile tedavi edilebilmektedir. Böylece obeziteye bağlı gelişebilecek tehlikeler önlenebilir, bireyin sağlıklı bir bedene ve beden görünümüne kavuşması sağlanabilir. Bu süreçte hem bireyin profesyonel danışmanlarına (doktor, diyetisyen, PT) hem de bireyin kendisine önemli görevler düşer.

  Obezite Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Obezite tedavisinin süresini etkileyen pek çok etmen vardır. Bu etmenler arasında bireyin vücut kitle indeksinin ne olduğu, kilosu, yaşı, çalışma şartları, obezite tedavisi kapsamında gerçekleştirilen yöntem ve bu yöntemin birey için uyarlanmış (özel olarak planlanmış) hali yer alır. Medikal uygulamalar genellikle daha uzun sürede etkilerini gösterirken, cerrahi tedaviler ise daha kısa sürede etkilerini gösterirler.

  Obezite Tedavisi Ameliyatsız Yapılır Mı?

  Obezite tedavisi hem ameliyatlı hem de ameliyatsız bir şekilde yapılabilir. Ameliyatsız obezite tedavisi kapsamında mide botoksu, yutulabilir mide balonu ve benzeri uygulamalar gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde bireyin yaşam tarzı düzenlenerek kilo verme süreci desteklenebilir.

  Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Obezite tedavisi kapsamında pek çok farklı uygulama yapılabilir, bunlar:

  • Bireyin yaşam tarzını düzenlemek, sağlıklı beslenmesini ve düzenli bir spor rutinine sahip olmasını sağlamak.
  • Obeziteye yol açmış olabilecek hastalıkları belirlemek ve bunlara müdahale etmek.
  • Mide botoksu, yutulabilir mide balonu ve benzeri medikal çözümler ile bireyin günlük kalori alım miktarını sınırlandırmak.
  • Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ve benzeri operasyonlar ile mide hacmini küçültmek ve besin emilimini azaltmak.

  Obezite tedavisi kapsamında bu gibi yöntemlere ve uygulamalara başvurulabilir. Sitemizde bu uygulamalar hakkında daha detaylı içerikler bulabilirsiniz.

  İstanbul Obezite Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul obezite tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button