Mide Küçültme İstanbul

  Mide küçültme İstanbul, midenin önemli bir bölümünün (%80’ının) cerrahi olarak çıkarılması, kalan mide dokusunun yeniden düzenlenmesi ve böylece mide hacminin azaltılması için yapılan operasyondur. Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin kapasitesi, midenin hacmi, metabolizma hızı ve benzeri etmenlerle ilgilidir. Eğer midenin hacmi, bireyin günlük kalori alım ihtiyacına göre yeniden düzenlenirse birey ihtiyaç duymadığı kalorileri alamayacaktır. Bu da bireyin kilo almasını engelleyecek, sağlıklı bir beslenme rutini ve egzersiz planı ile kilo vermesine yardımcı olacaktır. Mide küçültme ameliyatı da tam olarak bu amaç doğrultusunda yapılmaktadır.

  Bu operasyon özellikle de morbid obezite hastası olan bireyler için hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü bazı bireylerde obezite, bireyin genel sağlığını ve hatta yaşamını tehdit edecek kadar ciddi olabilir. Bu durumda bireyin kilo almayı bırakması ve acilen etkili bir şekilde kilo vermeye başlaması çok önemlidir. Yazımızın devamında ‘’Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Mide küçültme sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’, ‘’Mide küçültme ameliyatı ne kadar sürer?’’ ve ‘’Mide küçültme ameliyatı neden yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul mide küçültme ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Mide Küçültme Nedir?

  Mide küçültme ameliyatı, obezite tedavisi kapsamında gerçekleştirilen özel bir cerrahi prosedürdür. Mide küçültme bireyin kilo verme sürecini desteklemek amacıyla yapılır ve bireyin kilo kaybetme sürecini destekleyerek obeziteyle ilişkisi olan sağlık sorunlarını ve hastalıkları azaltmaya yardımcı olur. Yani mide küçültme ameliyatı yalnızca bireyin kilo vermesi için yapılmaz, aynı zamanda tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi obezite ile ilişkisi olan diğer sağlık sorunlarının da tedavisine yardımcı olabilir. Mide küçültme ameliyatı gibi operasyonlar genellikle medikal uygulamalar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kilo vermekte zorlanan bireylere önerilmektedir. Hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında bir doktorun bireyin sağlık durumunu düzenli olarak değerlendirmesi; bireyin ise sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeye yönelik adımlar atması çok önemlidir.

  Mide Küçültme İstanbul Neden Yapılır?

  Mide küçültme İstanbul, midenin %70 ila %80’ının alınması ve böylece mide hacminin küçültülmesi amacıyla yapılmaktadır. Obezite cerrahisi kapsamında yapılan operasyonların neredeyse tamamı mide hacmini küçültmeye yöneliktir. Çünkü mide hacminin küçülmesi ile birlikte kişinin gün içerisinde tüketebileceği maksimum besin miktarı sınırlandırılmış olur. Besin alımının sınırlandırılması ile kilo alımı durdurulabilir ve kilo verme süreci aktif olarak desteklenebilir. Mide küçültme ameliyatı da tam olarak bu amaç doğrultusunda yapılmaktadır.

  Mide Küçültme İstanbul Kimlere Yapılır?

  Mide küçültme ameliyatı, 18 ila 65 yaşları arasında olan ve genel sağlık durumu uygun olan bireylere yapılabilir. Ancak mide küçültme ameliyatı için son derece önemli bir kriter bulunmaktadır. Bu kritere göre bireyin vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde bulunması gerekir. Vücut kitle indeksi 35 ila 40 arasında olan bireylere ise bu uygulama yalnızca obeziteye bağlı gelişen ciddi bir hastalık varsa veya medikal uygulamalar bireyin kilo vermesi için yeterli gelmiyorsa yapılır.

  Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  Mide küçültme İstanbul ameliyatının en bilindik riskleri, tüm cerrahi operasyonlar sonucu ortaya çıkabilen ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyondur. Bunlara ek olarak mideden karın boşluğuna sızma meydana gelmesi ve emboli gibi komplikasyonlar da nadiren mide küçültme ameliyatına bağlı olarak meydana gelebilir.

  Mide Küçültme İstanbul Ameliyatı Nasıl Zayıflatıyor?

  Mide küçültme ameliyatı sayesinde midenin hacmi azaltılıyor. Midenin hacminin azalması, bireyin gün içerisinde daha az besin tüketmesine ve buna rağmen kendisini tok hissetmesi ile sonuçlanıyor. Böylece bireyin gün içerisinde aldığı kalori miktarı sağlıklı seviyelerde tutuluyor. Bu kazanım düzenli spor ve sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile birleştiği zaman birey hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlıyor.

  Mide Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Mide küçültme ameliyatı genellikle 45 dakika ila 60 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Bununla birlikte operasyonun detaylarına ve hazırlık sürecine göre mide küçültme ameliyatının süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

  Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Mide küçültme ameliyatı günümüzde kapalı yani laparoskopik cerrahi teknikler ile yapılır. Operasyonun ilk aşamasında hastaya anestezi verilir. Daha sonra ise karın bölgesine boyutları 0,5 cm ila 1 cm arasında olan kesiler atılır. Atılan kesilerden mideye doğru özel bir mikro kamera yönlendirilir. Bu kameradan gelen anlık görüntüler ve diğer deliklerden vücut içerisine yönlendirilen cerrahi araçlar sayesinde mide dokusunun bir kısmı alınır. Böylece operasyon başarıyla tamamlanmış olur. Açılan kesiler kapatıldıktan sonra hasta kendine gelebilmesi için özel bir odaya alınır.

  İstanbul Mide Küçültme Fiyatları 2024

  İstanbul mide küçültme ameliyatı fiyatları, ameliyatın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button