Mini Gastrik Bypass İstanbul

  Mini gastrik bypass İstanbul, klasik gastrik bypass operasyonunda olduğu gibi midenin küçültülmesi için yapılan ancak bağırsak yönlendirmesinin minimum olduğu bir bariatrik cerrahi operasyonudur. Obezite hastalarının bedenlerinde bulunan yağ dokusunun, yağsız dokuya olan oranı son derece fazladır. Bu durum genellikle sağlıksız beslenme, spor yapmamak, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak, çeşitli hormon ve metabolizma hastalıklarına sahip olmak gibi nedenlerden meydana gelmektedir. Obezite, özellikle de vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olduğu durumlarda bireyin genel sağlığı için son derece yıkıcı olabilir. Hatta bazı durumlarda bireyin yaşamını tehdit edecek kadar ciddi sorunlara yol açabilir.

  Mini gastrik bypass ameliyatı hem bu sorunların önlenmesi hem de bireyin sağlıklı kilolara inebilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Mini gastrik bypass ameliyatı, klasik gastrik bypass ameliyatına kıyasla daha kısa sürmektedir. Yazımızın devamında ‘’Mini gastrik bypass ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Mini gastrik bypass ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Mini gastrik bypass ameliyatı neden yapılır?’’ ve ‘’Mini gastrik bypass ameliyatının avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul mini gastrik bypass ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Mini Gastrik Bypass Nedir?

  Mini gastrik bypass, mide hacminin önemli ölçüde azaltılması ve ince bağırsağın küçük bir kısmının bypass edilmesi amacıyla yapılan bariatrik cerrahi operasyonudur. Mini gastrik bypass ameliyatında, klasik gastrik bypass ameliyatında olduğu gibi mide küçültülür. Bununla birlikte daha önce de belirttiğimiz gibi mini gastrik bypass ameliyatı sırasında ince bağırsak üzerinde yapılan değişimler minimaldir. Bu yüzden de mini gastrik bypass görece daha kısa sürede tamamlanır. Mini gastrik bypass hem daha kısa sürede tamamlanması hem de komplikasyonlarının daha az olması gibi nedenlerden sıklıkla tercih edilmektedir.

  Mini Gastrik Bypass İstanbul Neden Yapılır?

  Mini gastrik bypass ameliyatı, obeziteli bireyin kilo vermesini kolaylaştırmak, yeni kilolar almasını önlemek ve obeziteye eşlik eden tip 2 diyabet gibi hastalıkların olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yapılmaktadır. Mini gastrik bypass ameliyatı sayesinde, klasik gastrik bypass ameliyatında olduğu gibi hasta önemli bir miktarda kilo kaybeder. Ancak besin emilimine yönelik kısıtlamalar sınırlı olduğu için hastanın ameliyat sonrası deneyimleyebileceği komplikasyonlar daha azdır.

  Mini Gastrik Bypass Kimlere Yapılır?

  Mini gastrik bypass genellikle vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan bireylere yapılır. Özellikle obeziteye tip 2 diyabet eşlik ediyorsa bireye mini gastrik bypass ameliyatı tavsiye edilebilir. Mini gastrik bypass ameliyatı için yaş sınır 18-65’dir. Ameliyat öncesinde hastanın sağlık durumu detaylı olarak analiz edilir ve ameliyata uygunluğu değerlendirilir.

  Mini Gastrik Bypass İstanbul Kimlere Önerilmez?

  Mini gastrik bypass ameliyatı 18 yaşından küçük olan bireylere, 65 yaşından büyük olan bireylere ve vücut kitle indeksi 40’ın altında olan bireylere önerilmez. Ancak tip 2 diyabet gibi rahatsızlıklar da obeziteye eşlik ediyorsa VKİ’si 40’ın altında, 35’in üstünde olan bireylere mini gastrik bypass önerilmez. Aynı şekilde reflüsü olan hastalarda mini gastrik bypass ameliyatı sonrası şikayet artışı görülebilir. Hasta bu durumun bilincinde olmalıdır.

  Mini Gastrik Bypass Tehlikeli Mi?

  Mini gastrik bypass tehlikeli bir operasyon değildir ve alternatiflerine kıyasla komplikasyonları daha azdır. Bununla birlikte hasta, mini gastrik bypassın yol açabileceği riskler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bahsi geçen riskler arasında ameliyata bağlı enfeksiyon gelişimi, kanama, mideden karın boşluğuna sıvı sızması yer almaktadır.

  Mini Gastrik Bypass Avantajları Nelerdir?

  Mini gastrik bypassın avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Geri dönüşümlü bir operasyondur.
  • Tip 2 diyabet, uyku apnesi ve kolesterol gibi obeziteye eşlik eden hastalıkların giderilmesi için etkilidir.
  • Daha az komplikasyona sahiptir.
  • Bireyin geri kilo alma ihtimali görece daha düşüktür.
  • Klasik gastrik bypass operasyonundan daha hızlı tamamlanmaktadır.

  Mini gastrik bypass ameliyatının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Mini Gastrik Bypass İstanbul Ne Kadar Sürer?

  Mini gastrik bypass ameliyatı genellikle 1 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Operasyonun hazırlanma aşaması da göz önünde bulundurulduğunda süreç 1,5 saate kadar uzayabilir.

  Mini Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

  Mini gastrik bypass ameliyatı sırasında ilk olarak hastaya anestezi uygulanır. Daha sonra ise hastanın karın bölgesine boyutları 1 santimetreden küçük olan kesiler açılır. Bu kesilerden vücut içerisine yönlendirilen cerrahi araçlar ve mikro kamera sayesinde midede bir tüp oluşturulur ve bu küçük bölge midenin geri kalanından ayrılır. Ayrılan küçük kısım ile ince bağırsak arasında bağlantı oluşturulur. Ancak bu yapılırken ince bağırsağın, klasik gastrik bypassa kıyasla çok daha küçük bir kısmı bypass edilir. İşlemler tamamlandıktan sonra cerrahi kesiler kapatılır ve ameliyat son bulur.

  İstanbul Mini Gastrik Bypass Fiyatları 2024

  İstanbul mini gastrik bypass fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button