İleal İnterpozisyon İstanbul

  İleal interpozisyon İstanbul, ince bağırsağın son kısmının ilk kısmına bağlanması ile yapılan, şeker hastalığının cerrahi olarak tedavi edilmesi amacıyla gerçekleştirilen, özel bir metabolik cerrahi operasyonudur. Şeker hastalığı, en yaygın metabolik hastalıklardan biridir. Ortaya çıkmasında pek çok etmen rol oynar ve birden fazla türü bulunur. Tip 2 diyabet de bu türlerden en yaygın olanlarından biridir. Tip 2 diyabete sahip olan bireylerin pankreasları, şeker hastası olmayan bireylerde olduğu gibi insülin hormonu üretme yeteneğine sahiptir. Ancak insülin direnci gibi nedenlerden yeterli insülin hormonu kana karışamaz. Bu da kan şekerinin yükselmesiyle sonuçlanır. Tip 2 diyabet, aynı tip 1 diyabet gibi medikal yollarla tedavi edilebilir. Ancak bu tedavi, bireyin yaşam boyu kullanması gereken ilaçlarla sağlanır.

  Günümüzde ise ileal interpozisyon gibi metabolik cerrahi operasyonlar sayesinde şeker hastalığını cerrahi olarak tedavi etmek ve bireyin ilaçlara olan ihtiyacını ortadan kaldırmak mümkün olabilir. Yazımızın devamında ‘’İleal interpozisyon şeker hastalığı için kesin çözüm mü?’’, ‘’İleal interpozisyon ameliyatının riskleri nelerdir?’’, ‘’İleal interpozisyon ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’İleal interpozisyon ameliyatı ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul ileal interpozisyon ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  İleal İnterpozisyon Nedir?

  İleal interpozisyon, mide ve ince bağırsak üzerinde gerçekleştirilen bir dizi cerrahi işlem sayesinde şeker direnci oluşmasına yol açan hormonların azalmasını ve tip 2 diyabetin tedavi edilmesini sağlamak amacıyla yapılan operasyondur. İleal interpozisyon 20 yıldan fazla süredir, tip 2 diyabet hastaları tarafından tercih edilen, etkinliği kanıtlanmış bir metabolik cerrahi operasyonudur. İleal interpozisyon operasyonu sayesinde bireyin hem obezite durumunda fazla kilolarından hem de tip 2 diyabetten kurtulması mümkün olabilir.

  İleal İnterpozisyon İstanbul Neden Yapılır?

  İleal interpozisyonun temel amacı bireyin insülin direncini yeniden düzenlemek, insülin hormonunun yeterince salgılanmasını sağlamak ve ilaçsız bir şekilde kan şekerinin düzenlenmesini sağlamaktır. İleal interpozisyon operasyonun amaçları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Şeker direncine yol açan hormonların salgılanma miktarını azaltmak, böylece insülin hormonun yeterli miktarda salgılanabilmesini ve kan şekerinin düzenlenebilmesini sağlamak.
  • Metabolizma için önemli olan hormonların ve mekanizmaların yeniden organize edilmesine yardımcı olmak.

  İleal interpozisyon bu gibi amaçlarla yapılabilir.

  İleal İnterpozisyon İstanbul Kimlere Yapılır?

  İleal interpozisyon operasyonu yalnızca tip 2 diyabet hastalarına uygulanabilir. Bu operasyonun tip 1 diyabet için herhangi bir olumlu etkisi yoktur. Çünkü tip 1 diyabet hastalarının metabolizmaları yeniden düzenlense bile pankreasları yeterli miktarda insülin hormonu üretemez. Bu da bireyin ameliyata rağmen aynı miktarda ilaç kullanmaya devam etmek zorunda kalacağı anlamına gelir. İleal interpozisyon ameliyatı olacak hastalar operasyondan önce kapsamlı bir sağlık değerlendirmesinden geçerler. Böylece ameliyata uygunlukluları araştırılmış olur.

  İleal İnterpozisyon Şeker Hastalığı İçin Kesin Çözüm Mü?

  İleal interpozisyon ameliyatı tip 2 şeker hastalığının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Öyle ki bu operasyon sonrasında hastaların önemli bir kısmı ilaç kullanma ihtiyacından tamamen kurtulmaktadır. Bazı gruplardaki hastalarda ise ilaç kullanımı, önceye kıyasla çok daha düşük dozlarda devam etmektedir.

  İleal İnterpozisyon İstanbul Riskleri Nelerdir?

  İleal interpozisyon oldukça karmaşık bir cerrahi prosedürdür ve konu üzerine uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Her cerrahi operasyon gibi belli başlı risklere ve komplikasyonlara sahiptir. Bu riskler arasında en çok öne çıkanları ilgili bölgede sızma meydana gelmesi, kanama ortaya çıkması ve ameliyata bağlı enfeksiyon gelişimidir.

  İleal İnterpozisyon Ne Kadar Sürer?

  İleal interpozisyon ameliyatı genellikle 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır. Bununla birlikte operasyonun süresi kişiden kişiye değişebilir. Bazı durumlarda hazırlık süreci ile birlikte ileal interpozisyon ameliyatının süresi 4 ila 5 saate kadar uzayabilir.

  İleal İnterpozisyon Nasıl Yapılır?

  İleal interpozisyon ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve genellikle laparoskopik cerrahi teknikler ile yapılır. Operasyon sırasında ilk olarak karın bölgesine bir santimetre boyutlarında kesiler atılır. Kesilerden karın içerisinde laparoskopi kamerası sokulur. Bu kameradan gelen anlık görüntüler ve diğer kesilerden yönlendirilen cerrahi araçlar ile incebağırsağa ve mideye müdahale edilir. Bahsi geçen sindirim sistemi organları yeniden düzenlenir ve operasyon, başlangıçta atılan cerrahi kesilerin dikilmesi ile son bulur.

  İleal İnterpozisyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  İleal interpozisyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir.
  • İyileşme sürecine uygun hafif egzersizler yapılmalıdır.
  • Doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • İlk bir ay boyunca denize veya havuza girilmemelidir.
  • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

  İleal interpozisyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

  İstanbul İleal İnterpozisyon Fiyatları 2024

  İstanbul ileal interpozisyon fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button