Obezite Ameliyatı İstanbul

  Obezite ameliyatı İstanbul, obez veya aşırı kilolu bireylerin hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmak ve obeziteye bağlı gelişebilecek sağlık risklerini önlemek amacıyla yapılan operasyondur. Obezite ameliyatı, obezite cerrahisi veya bariatrik cerrahi olarak da bilinmektedir. Fazla kilolar, özellikle de belli bir seviyeden sonra direkt olarak bireyin genel sağlığı hakkında tehdit oluşturmaya başlayabilirler. Bazı bireyler diyet ve spor yapmalarına rağmen bu kilolardan kurtulmakta zorlanabilirler.

  Obezite ameliyatı veya obezite cerrahisi olarak bilinen uygulama vücut kitle indeksi ve genel sağlık durumu operasyona uygun olan, obeziteli hastalara hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeleri için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Obezite ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Obezite ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Obezite ameliyatı kimlere yapılır?’’ ve ‘’Obezite ameliyatı nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul obezite ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Obezite Ameliyatı Nedir?

  Obezite ameliyatı, mide hacmini küçülterek veya sindirim sistemi üzerinde benzer değişiklikler yaparak bireyin kilo vermesine yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen operasyondur. Bu tür ameliyatlar genellikle diyet ve egzersiz uygulamalar ile kilo vermekte zorlanan bireylere yapılırlar. Bahsi geçen yöntemler başarısız olursa veya obeziteye bağlı ciddi sağlık sorunları mevcutsa obezite ameliyatı düşünülebilir. Ameliyatlar genellikle mide hacmini küçültmeyi veya sindirim sistemini değiştirmeyi içerir, bu da kişinin daha az besin tüketmesine veya yenilen besinlerin emiliminin azalmasına neden olur.

  Obezite ameliyatı kapsamında yapılan cerrahi müdahaleler, hastaların kilo kaybını hızlandırırken, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi obezite ile ilişkili metabolik ve sağlık sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlayabilir. Bununla birlikte obezite ameliyatı riskli bir operasyondur, bu yüzden alanında uzman bir cerrah tarafından, hastanın genel sağlık durumuna uygun şekilde planlanmalı ve gerçekleştirilmelidir.

  Obezite Ameliyatı İstanbul Neden Yapılır?

  Obezite ameliyatı İstanbul kapsamında yapılan operasyonlar genellikle mide hacmini kısıtlayıp besin emilimini azaltarak bireyin günlük kalori alım miktarını sınırlamak amacıyla yapılırlar. Yani temelde bireyin kalori alım miktarını azaltarak daha fazla kilo almasını önler, sağlıklı beslenme ve spor ile kilo vermesini hızlandırırlar.

  Obezite Neden Olur?

  Obezite nedenleri ve obezite risk faktörleri bu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik Faktörler: Ailesinde obeziteli bir hasta bulunan bireyler obezite açısından daha büyük bir risk altında olabilirler.
  • Düşük Fiziksel Aktivite: Yeterli miktarda spor yapmamak ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak obezite riskini arttırabilir.
  • Yüksek Kalorili Diyet: Aşırı şekerli ve yağlı gıdaların düzenli olarak tüketilmesi obezite riskini arttırabilir.
  • Metabolik Faktörler: Bireyin insülin direnci, hormonları ve metabolizması ile ilgili etmenler obezite riskinin artmasına yol açabilir.
  • Çevresel Etkiler: Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, işyeri ortamı ve çevresel faktörler, obezite riskinin artmasında rol oynayabilir.
  • Psikososyal Faktörler: Stres, yeme bozuklukları ve depresyon gibi psikososyal faktörler obezite riskinin artmasına neden olabilir.
  • Hormonal Değişiklikler: Tiroid problemleri gibi hormonal hastalıklar obezite riskinde artışa yol açabilir.
  • Yaş Faktörü: İlerleyen yaş ile birlik metabolizma yavaşlar, bu da obezite riskini arttırabilir.
  • Uyku Problemleri: Uyku sorunları obezite riskini arttırabilir.

  Obezite nedenleri arasında bunlar yer alabilir.

  Obezite Ameliyatı İstanbul Kimlere Önerilir?

  Obezite ameliyatı vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan bireylere önerilmektedir. Bununla birlikte, vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan ancak spor, diyet ve benzeri yöntemlerle zayıflayamayan bireylere de uzman izni ile obezite ameliyatı gerçekleştirilebilir. Obezite ameliyatı öncesinde bireyin genel sağlık durumu detaylı olarak gözden geçirilir.

  Obezite Ameliyatı Ağrılı Mı?

  Obezite ameliyatı öncesinde bireye genel anestezi veya epidural anestezi uygulanır. Bu uygulamalar sayesinde bireyin operasyon sırasında ağrı hissetmesi önlenmiş olur. Operasyon sonrasında ortaya çıkabilecek ağrılar için ise doktor, hastanın genel sağlık durumuna uygun ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.

  Obezite Ameliyatı İstanbul Tehlikeli Mi?

  Obezite ameliyatı genel olarak tehlikeli olmasa da çeşitli risklere ve komplikasyonlara sahiptir. Bu komplikasyonlar arasında obezite ameliyatına bağlı enfeksiyon, kanama, kan pıhtılaşması, gastrointestinal sızma gibi riskler bulunmaktadır. Bahsi geçen risklerin önemli bir bölümü bariatrik cerrahi uzmanın alacağı önlemler sayesinde önlenebilir.

  Obezite Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Obezite ameliyatı kapsamında farklı teknikler kullanılabilir. Bu tekniklerin türüne ve operasyonun detaylarına göre de obezite ameliyatının süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Obezite ameliyatı genellikle 45 dakika ila 1,5 saat kadar sürebilmektedir.

  Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Obezite ameliyatı kapsamında, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı ve mini gastrik bypass gibi pek çok operasyon yapılabilir. Bu operasyonlar açık cerrahi teknikler kullanılarak yapılabildiği gibi kapalı yani laparoskopik teknikler kullanılarak da yapılabilirler. Bahsi geçen operasyonlar anestezi altında, ağrısız bir şekilde yapılırlar. Operasyonlardan sonra hastalar genellikle 1 ila 2 gün boyunca hastanede kalırlar. Daha sonra ise taburcu edilirler.

  Bahsetmiş olduğumuz operasyonların uygulama aşamaları hakkında detaylı bilgi için sitemizde bulunan Tüp Mide Ameliyatı, Gastrik Bypass, Mini Gastrik Bypass ve Mide Küçültme gibi içerikleri inceleyebilirsiniz.

  İstanbul Obezite Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul obezite ameliyatı fiyatları, ameliyatın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button