Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Beslenme

Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Beslenme

Yutulabilir mide balonu uygulaması sonrasında, midenin balona alışabilmesi ve belli başlı komplikasyonların önlenebilmesi için bir süre özel bir diyete uyulması gerekir. Daha sonra ise kademeli olarak çok daha esnek bir diyet programına geçilebilir. Ancak elbette bu süreçte doktorun, size, hedeflerinize ve sağlık durumunuza göre özel olarak hazırladığı programı dikkate almak daha önemlidir. İçeriğimizin devamında yutulabilir mide balonu sonrasında, beslenme konusunda hastayı genel olarak nasıl bir süreç beklediğinden bahsedeceğiz.

Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Yutulabilir mide balonu sonrası ilk birkaç gün boyunca yalnızca sıvı besinler tüketilmelidir. Su içilebilir, yoğurt yenilebilir ve meyve suyu tüketilebilir. Aynı şekilde tanesiz çorbalar içilebilir. Tüketilen sıvıların çok sıcak veya çok soğuk olmamaları gerekmektedir. Mümkün mertebe oda sıcaklığında olan veya ılık kabul edilebilecek sıcaklıkta sıvılar tüketilmelidir.

Uygulamadan sonraki ikinci günden beşinci güne kadar yumuşak dokulu gıdalar tüketilir. Aynı şekilde sıvı gıdalar tüketmeye devam edebilirsiniz. Bu süreçte meyve püreleri, sebze püreleri, yumurta, peynir, balık ve tavuk gibi gıdalar tüketilebilir. Birey yemeklerini yavaş yavaş yemelidir ve aldığı lokmaları iyi çiğnemelidir.

Bahsi geçen süreç sonrasında ise yutulabilir mide balonu sonrası süreç için diyetisyeniniz ve doktorunuz size özel bir program hazırlar. Bu program karbonhidratlı besinlerin az, proteinin ağırlıklı olduğu bir programdır.

Yutulabilir mide balonu uygulaması sonrasında kesinlikle kızartma, şekerli ve asitli içecekler, işlenmiş etler ve paketli atıştırmalıklar tüketilmemelidir.

Uygulamadan sonraki on gün boyunca alkol ve sigara kullanılması tavsiye edilmez. Mümkünse alkol kullanımı tüm süreç boyunca minimumda tutulmalı ve sigara ise tamamen bırakılmalıdır.

İstanbul Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları 2024

İstanbul yutulabilir mide balonu fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Doktora Sorun!
Call Now Button