Gastrik Bypass Sonrası Süreçler Nasıldır?

Gastrik Bypass Sonrası Süreçler Nasıldır?

Gastrik bypass ameliyatı sırasında hastanın sindirim sistemi organlarında birtakım radikal düzenlemeler yapılır. Mide hacminin azalması ile birlikte bireyin gün içerisinde tüketebileceği besin miktarı azalır. Bununla birlikte tükettiği ve midesinde sindirdiği besinlerin ince bağırsağından emilimi ile alakalı da değişiklikler meydana gelir. Bu yüzden gastrik bypass ameliyatı sonrasında gerek iyileşme sürecinde gerekse de bu süreç son bulduktan sonra bireyin dikkat etmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Aksi takdirde hem ameliyatın başarısı hem de bireyin genel sağlık durumu süreçten son derece olumsuz etkilenebilir.

Gastrik Bypass Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Gastrik bypass olan hastalar ameliyat sonrasında ortaya çıkabilecek olası komplikasyonların gözlenebilmesi ve erken müdahalenin mümkün olabilmesi için birkaç gün boyunca hastanede kalırlar. Taburcu olduktan sonra evlerinde bir süre yatarak istirahat etmeleri gerekir. Genellikle 7 ila 10 gün içerisinde işlerine dönebilirler. Ancak yine de ilk bir ay boyunca ağır işler yapmamaları, ameliyat bölgelerini zorlayabilecek davranışlardan sakınmaları gerekir.

Gastrik Bypass Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gastrik bypass sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Ameliyat sonrasında gerek iyileşme süreci boyunca gerekse de iyileşme süreci son bulduktan sonra hastaların özel bir diyete uymaları gerekir. Doktorlarının önermediği besinleri tüketmemeleri, gerektiğinde takviye vitamin ve mineral kullanmaları gerekir.
  • İyileşme süreci boyunca ağır, yorucu aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • İyileşme süreci sırasında, ilk bir haftadan sonra hafif egzersizler yapılabilir. Sonrasında ise yaşlarına, kilolarına ve cinsiyetlerine uygun bir egzersiz programına uyabilirler.
  • Ameliyat sonrasında doktor tarafından reçete edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması ve erken bırakılmaması gerekir.
  • Doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir.
  • Ameliyat bölgesinin bakımına özen gösterilmelidir.

Gastrik bypass sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir. Doktorunuz gerek ameliyat öncesinde gerekse de ameliyat sonrasında sizi bu gibi konular hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

İstanbul Gastrik Bypass Fiyatları 2024

İstanbul gastrik bypass fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Doktora Sorun!
Call Now Button